Co to jest Witryna internetowa? Definicja i rodzaje witryn internetowych

Co to jest witryna internetowa

Serwis internetowy, nazywany także witryną internetową, składa się z adresów i stron, tworzących całość portalu internetowego, który jest umieszczony pod konkretną domeną. Te podstrony mogą zawierać różne treści, takie jak informacje na wybrane tematy, narzędzia, aplikacje lub formularze, jednakże ważne jest, aby były one dostępne z jednego adresu domenowego.

Co to jest strona internetowa? – Definicja strony internetowej

Mimo, że często używany jako synonim, termin “strona internetowa” jest nieco różny od “witryny internetowej”. Strona internetowa to tylko jedna z wielu podstron składających się na witrynę internetową. W języku potocznym termin “strona internetowa” często odnosi się do określonego adresu www, który stanowi podstronę na portalu lub serwisie internetowym. Przykładowo, większość firm posiada witryny internetowe, na których znajdują się różne strony internetowe, zawierające informacje o oferowanych usługach, cenach, realizowanych projektach, ofertach pracy, blogach lub formularzach kontaktowych.

Witryna internetowa a strona internetowa – przykłady

Aby zrozumieć różnicę między stroną internetową a witryną, warto najpierw przyjrzeć się budowie adresu URL. Na samym początku adresu jest protokół, który określa sposób łączenia się przeglądarki z serwerem, na którym znajduje się adres. Standardem jest teraz protokół https (Certyfikat SSL), jednak niektóre starsze portale nadal wykorzystują protokół http, który jest mniej bezpieczny. Większość nowoczesnych przeglądarek ukrywa często prefiks www przed nazwą domeny. Przykładowo, adres https://rocketbay.pl prowadzi użytkownika bezpośrednio na stronę główną portalu.

Z czego składa się witryna internetowa?

Witryna może składać się z różnych elementów, wszystko zależy od stopnia złożoności serwisu i celów biznesowych. Kod źródłowy stworzony jest za pomocą HTML, CSS, PHP lub Javascript. 

W przypadku UX/UI strona zbudowana jest z menu, nawigacji, contentu, obrazów i innych elementów. W pojęciu strukturalnym, strona internetowa zbudowana jest z trzech elementów

<head> – wstęp strony

<body> – główna zawartość

<footer> – stopka

Struktura może mieć różne elementy, takie jak nav lub div, co może ją uczynić bardziej złożoną. Konstrukcja zależy od tego w jaki sposób ma się prezentować dany serwis internetowy.

Rodzaje witryn internetowych – jakie są?

Witryny internetowe mogą przybierać różne formy i pełnić różne funkcje. Jedną z najczęściej spotykanych jest portal internetowy, który oferuje dostęp do rozbudowanych informacji na różne tematy. W przeciwieństwie do wortalu, który skupia się na jednej dziedzinie, portale są wielotematyczne, ale mają mniejszy zakres tematyczny, co często przekłada się na większą dokładność i rzetelność danych. Oprócz portali istnieją także witryny blogowe, gdzie można znaleźć wpisy wyrażające prywatne opinie na różne tematy oraz aktualności dotyczące działalności danego podmiotu. Witryny internetowe często pełnią także funkcje aplikacji, jak w przypadku bankowości internetowej, a także serwują jako sklepy internetowe, biblioteki cyfrowe oraz portale aukcyjne, reklamowe i szkoleniowe.

W ostatnich latach, portale umożliwiające streamowanie własnych treści audiowizualnych lub odkrywanie produkcji innych osób zyskały na popularności. Mogą to być serwisy umożliwiające oglądanie filmów i seriali w modelu abonamentowym lub liczne portale, na których można udostępnić własne nagrania. Video blogi, podcasty oraz live streamy wykorzystywane są do promocji, nauki, reklamy i szkolenia, przyciągając miliony widzów na całym świecie.

Ile kosztuje witryna internetowa?

Ceny dotyczące abonamentu za hosting lub domenę są od siebie różne, zależą one od warunków i stawek dostawcy. Najczęściej można się spotkać z sytuacją, gdzie pierwszy rok jest tańszy. Dzieje się tak, gdyż firmy chcą tym sposobem zachęcić do skorzystania ze swoich usług. Przeciętnie domena .pl to koszt około 50-60 PLN netto rocznie. W przypadku hostingu jest to na poziomie 200-300 PLN netto.  Wskazane koszty są “obowiązkowe”. Na dalszym etapie należy stworzyć witrynę internetową, samodzielnie lub za pomocą firmy zewnętrznej. Cena za prosty serwis to około 1500-2500 PLN netto. Im strona www jest bardziej złożona, tym koszt jest wyższy. 

Dlaczego każda nowoczesna firma powinna posiadać witrynę WWW?

Posiadanie strony internetowej to prawdziwy must-have w dzisiejszych czasach, bez względu na rozmiar firmy lub branże. Oto parę powodów, dla których warto posiadać swoją witrynę www:

  • Komunikacja z klientami – strona internetowa to ważne narzędzie komunikacje z klientami. Możesz poinformować klientów o nowych produktach, promocjach, usługach i innych aktualnościach związanych z firmą.
  • Budowanie marki – strona www pozwala na budowanie pozytywnego wizerunku firmy i zwiększenie świadomości marki w Internecie. Odpowiednio zaprojektowana witryna może przyciągać potencjalnych klientów i zachęcać do skorzystania z oferowanych usług.
  • Sprzedaż online – witryna umożliwia sprzedaż produktów i usług przez internet. 
  • Analiza działań – wdrożenie odpowiednich narzędzi w witrynie pozwala zdobyć dane odnośnie zachowania na stronie. Dzięki temu na danej witrynie można wdrożyć niezbędne zmiany, które przełożą się na wzrost sprzedaży.
  • Obecność w sieci – praktycznie wszyscy Twoi klienci korzystają z internetu i za jego pomocą szukają produktów i usług. Jeśli Twoja firma nie posiada witryny, automatycznie ogranicza dostęp do klientów. 

Leave A Reply

  • kontakt@rocketbay.pl
  • 783 848 965